Tuesday, April 24, 2012

PMDP o kampani

Černý pasažér je trvalým a těžko potlačitelným druhem cestujícího nejen v městské veřejné dopravě. Je zvláštní, že tento druh jednání není ostatními cestujícími až tak odsuzován. Často se stává, že se poctivý cestující přikloní na stranu právě černého pasažéra… Čím je tento (tichý) souhlas zasloužený? Neodsuzujeme snad jiné formy krádeží?

 
V médiích je posledních několik měsíců častým tématem způsob vymáhání pohledávek dopravních podniků za černými pasažéry. Všichni kritizují postupy dopravního podniku, advokátní kanceláře, exekutorů… Ale řeší někdo důvod vzniku těchto situací? Na začátku bylo přece právě svobodné rozhodnutí cestujícího...
Ano, jistě, nemůžeme házet všechny černé pasažéry do jednoho pytle. Může se to stát nedopatřením každému z nás, ale v tom případě bychom si měli být vědomi svého provinění a přijmout bez výhrad postih, který je dán přepravními podmínkami, na které jako cestující přistupujeme.

Často se setkáváme se stížnostmi na postup revizorů, ale chyba není ve většině případů na jejich straně. Oni musí respektovat stejná pravidla v případě, že se jedná o „notorického“ černého pasažéra i o dlouhodobého předplatitele, který o 1 den propásl dobití Plzeňské karty.
Možná...č.1 - kdybychom měli v sobě zakódovány lépe zásady slušného chování, respektovali jasně daná pravidla, za kterých se vezeme trolejbusem nebo tramvají a černých pasažérů by bylo jako šafránu, možná v tu chvíli by revizoři mohli využívat místo pokut domluvy, stejně jako tomu je v některých městech třeba ve Švýcarsku.

Možná...č.2 - kdybychom měli za jízdu na černo tvrdší postihy, jako například v Německu, kde kromě peněžité pokuty hrozí až jednoleté odnětí svobody,  možná by byla právě tato cesta tou, která napraví většinu nepoctivých cestujících. 

V Plzni zatím nejsme asi dost vyspělí nebo dospělí…:-)

I z výše uvedených důvodů jsme se rozhodli, že ukážeme cestujícím v Plzni všechny strany mince. Kolik stojí dopravní podnik černí pasažéři, o co tím přicházejí ti poctiví a pokusit se dostat „černého pasažéra“ na seznam ohrožených druhů. Každý jeden cestující nám může pomoci, třeba i tím, že jen odsoudí jízdu na černo svého kamaráda nebo známého…

Všem našim poctivým zákazníkům děkujeme - za to, že respektujete pravidla, vychováváte děti ve stejné víře v poctivost a věříme, že se s naší kampaní aspoň pobavíte! Třeba jako v pátek, 20. dubna, osazenstvo trolejbusu číslo 12, když se ozvalo hlášení ve voze: "Revizor, je tu pro vás". Pasáž "...je tu pro vás" už ale jeden cestující neslyšel, protože tak rychle asi ještě nikdy trolejbus neopustil. Měl co dělat, aby popadl svoje dítko a utíkal...:-)

 
Jsme moc rádi, že kampaň podpořili naši patroni a partneři, za což jim moc děkujeme!

Patroni kampaně

finale-plzen

zoo-plzen

vnpp

hc-plzen

crosscaffe

purkmistr

Mediální partneři

idnes radio-bomba
rencar denik
fm-plus

Flash player required!! Please install plugin here.