Tuesday, April 3, 2012

Napsali o nás - MF dnes, 3. 4. 2012 (jak)

Až do konce příštího března budou potkávat lidé v ulicích Plzně černou tramvaj. Zábavnou formou má vyzývat cestující, aby nejezdili takzvaně načerno. "Je součástí kampaně Nemám černý svědomí, která vtipně ukazuje dopady takové jízdy a děkuje platícím pasažérům," uvedl generální ředitel dopravních podniků Michal Kraus.

Dopravce se pro netradiční osvětovou akci rozhodl na základě výsledků průzkumů mezi cestujícími, z nichž vyplývá, že pomalu a jistě narůstá počet neplatících, černých pasažérů. "Zatímco předloni představovali 1,6 %, loni už 2,13 % všech cestujících, kteří nás ročně připraví o téměř 20 milionů korun. Za ně bychom pořídili například 6 kloubových autobusů nebo jednu tramvaj," srovnal Kraus. Faktická čísla jsou ještě vyšší - loni odhalili revizoři bezmála 36 tisíc jízd na černo za téměř 29 milionů.

Černá tramvaj jezdí na všech linkách. K označení jízdenky pasažéry nabádají slogany "Cvakají vám zuby strachy? - Cvakněte si lístek, ušetříte prachy!" nebo "Jezdil jsem na černo a s dovolenou to teď vidím černě!" "Je to jako když jdete do divadla. Zaplatit vstupenku do divadla je pro vás přirozené. Tak proč ne při jízdě v tramvaji?" vyzývá autor originální kampaně plzeňský režisér a herec Vilém Dubnička. Přiznává, že coby student si jízdu na černo vyzkoušel. "Příjemnější adrenalin a podstatně levněji se dá zažít třeba v outdoor parku," usmívá se Dubnička.

Akce Nemám černý svědomí podporuje půltucet patronů. Například dubnový festival Finále bude zvát na černobílý film. Kapitán a majitel HC Plzeň 1929 Martin Straka upozorní na hru s černým pukem a černický minipivovar Purkmistr se připojí čepováním černého piva. "Předpokládáme, že kampaň pomůže snížit počet vymáhaných pokut," dodal Michal Kraus. Pomoci má od dubna i 6 nových revizorů ve stejnokrojích. Kromě kontroly jízdenek informují cestující o linkách MHD a případných komplikacích na trase.

Patroni kampaně

finale-plzen

zoo-plzen

vnpp

hc-plzen

crosscaffe

purkmistr

Mediální partneři

idnes radio-bomba
rencar denik
fm-plus

Flash player required!! Please install plugin here.