Tuesday, April 3, 2012

Napsali o nás - Právo, 3. 4. 2012 Ivan Blažek

Netradiční kampaň proti jízdám načerno spustily Plzeňské městské dopravní podniky.

Od počátku dubna křižuje koleje v západočeské metropoli černá tramvaj s hesly jako "Nemám černý svědomí", "Cvakají vám zuby strachy? – Cvakněte si lístek, ušetříte prachy!" či "Jezdil jsem načerno, s dovolenou to teď vidím černě".

"Hrajeme si se slovem černý," konstatoval autor kampaně, režisér a herec Vilém Dubnička, podle něhož je akce cílená především na ty, jimž nedělá problém za lístek zaplatit, ale při nástupu do MHD váhají, zda si ho označí. "Kampaň je vedena hravou formou, aby lidé získali k dopravnímu podniku sympatie a uvědomili si, že za poskytovanou službu je třeba zaplatit. Stejně jako platí třeba za vstupenky do divadla," podotkl Dubnička.

Černá souprava bude jezdit po Plzni následujících dvanáct měsíců. "Je to unikátní kampaň, odnikud jsme neopisovali," poznamenal generální ředitel PMDP Michal Kraus. Počet "černých jezdců" podle něj postupně narůstá. "Zatímco v roce 2010 představovali 1,6 procenta cestujících, loni už jich bylo 2,13 procenta – to pro nás znamená ztrátu zhruba dvacet miliónů korun ročně. Za to by se dala pořídit jedna nová tramvaj nebo čtyři autobusy," dodal ředitel.

Výhoda pro šedé

Kromě černé vsadí dopravní podnik i na šedou – revizoři totiž nově rozeznávají nejen černé, ale i šedé pasažéry, tedy ty, kteří mají sice označenou jízdenku, ale její platnost již vypršela.

"Tolerovat se bude zhruba minuta, a to jen v případě, že se daný vůz při dojezdu do stanice zpozdil třeba kvůli technickým problémům," vysvětlil Kraus. Šedý pasažér pokutě neunikne, bude však nižší – pokud zaplatí na místě nebo do deseti dnů, vyjde ho to na tři stovky, běžná sazba je dvojnásobná.

Kromě patnácti tradičních revizorů v civilu začne vozy procházet i jejich šest kolegů v neformálních uniformách s výrazným logem PMDP.

Mají působit především preventivně. "A také budou schopni poskytnout nejrůznější dopravní informace," uzavřel Michal Kraus.

Patroni kampaně

finale-plzen

zoo-plzen

vnpp

hc-plzen

crosscaffe

purkmistr

Mediální partneři

idnes radio-bomba
rencar denik
fm-plus

Flash player required!! Please install plugin here.